2019 Performers 

Saturday, October 19

EVENING

7 pm Adam Rudolph’s Moving Pictures

Adam Rudolph (compositions, handrumset (kongos, djembe, tarija, zabumba) thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion, electronics), Marco Cappelli (el. guitar, electronics), Alexis Marcelo (fender rhodes, piano, percussion), Arun Ramamurthy (violin), Mari Tanaka (tanpura), Damon Banks (el. bass, electronics), James Dellatacoma (live electronic processing)

8 pm Arun Ramamurthy Trio

Arun Ramamurthy (violin), Perry Wortman (bass), Sameer Gupta (drumset)

9 pm Anirban Dasgupta

Anirban Das Gupta (sarod), Mir Naqibul Islam (tabla)

NIGHT

10 pm V. Selva Ganesh + Swaminathan Selvaganesh

V.Selvaganesh (percussion), Swaminathan Selvaganesh (percussion)

11 pm Soles of Duende

Brinda Guha, Arielle Rosales, Frank Malloy IV (Djembe), Roshni Samlal (Tabla), Amanda Castro (dancers)

raga_postcard_print_06.27.19-1.jpg

Sunday, October 20

Midnight

12 am Saraswati Ranganathan

Saraswathi Ranganathan (Veena), Raghavan Sai (mridangam)

1 am Ranjna Swaminathan + Mangal

Rajna Swaminathan (mrudangam), Ganavya (voice), Ria Modak (classical guitar), Pawan Benjamin (tenor sax/bansuri), and Miles Okazaki (guitar)

Pre-dawn

2 am Dan Weiss/ Miles Okazaki Duo

Dan Weiss (Drums), Miles Okazaki (Guitar)

3 am Borogusakagu

Kaoru Watanabe (flute, percussion), Sameer Gupta (tablas, percussion), Rogerio Boccato (percussion)

Dawn

4 a.m. Unstruck Sound

Eric Fraser (bansuri), Neel Murgai (overtone loops), Aaron Shragge (shakuhachi), David Ellenbogen (guitar/electronics)

5 am Namami Karmakar

Namami Karmakar (vocal), Anirban Chakravarty (harmonium), Ehren Hanson (tabla)

SUNRISE

6 am Shiv Subramaniam

Shiv Subramaniam (vocal), Neha Krishnamachary (violin), Kavi Srinivasaraghavan (mridangam)

7 am Steve Gorn + Eric Fraser

Steve Gorn (bansuri), Eric Fraser (bansuri), Shiva Ghoshal (tabla)

MORNING

8 am Barun Kumar Pal

Barun Kumar Pal (Indian slide guitar), Special Guest

9 am Samarth Nagarkar

Samarth Nagarkar (vocal), Shankh Lahiri (tabla)

10 am T. Radhakrishna

T. Radhakrishna (sitar), Meghashyam Keshav (tabla)

11 am Neel Murgai Ensemble

Neel Murgai (sitar), Arun Ramamurthy (violin), Trina Basu (violin), Marika Hughes (cello), Sameer Gupta (tabla)

Afternoon

12 pm Vinay Desai + Vivek Pandya

Vinay Desai (santoor), Vivek Pandya (tabla)

1 pm Crossroads: Jay Gandi + Yacouba Sissoko

Yacouba Sissoko (kora, vocal), Jay Gandhi (bansuri,vocal), David Ellenbogen (guitar), Ehren Hanson (tabla)

2 pm Roopa Mahadevan

Roopa Mahadevan (vocal), Arun Ramamurthy (violin)

3 pm Reggie Workman’s Cerebral Caverns

Reggie Workman (bass), Sameer Gupta (tabla/drumset), Pawan Benjamin (bansuri, shennai), Mari Tanaka (tanpura)

 

DUSK

4 pm Abhik Mukerjee + Jay Gandhi

Abhik Mukherjee (sitar), Jay Gandhi (bansuri), Shankh Lahiri (tabla)

5 pm Anupama Bhagwat

Anupama Bhagwat (sitar), Nitin Mitta (tabla)


FINALE

in-d-web.jpg

6 pm Brooklyn Raga Massive “In D”

Large ensemble performance of 20 + musicians. Composed by Neel Murgai and David Ellenbogen